Tapahtumat peruttu maaliskuussa


Kuvassa vektorikuva koronaviruksesta

LapCI ry:n hallitus on kokoontunut tänä aamuna ja tehnyt päätöksen, että kaikki yhdistyksen järjestämät vertaistapaamiset ja muut tapahtumat on peruttu maaliskuun loppuun saakka koronaviruksen vuoksi. Seuraamme tilannetta, ja tarpeen mukaan jatkamme peruutuksia huhtikuulle. Tiedotamme somekanavilla ja yhdistyksen nettisivuilla tapahtumat-osiossa tulevista tapahtumista ja niiden mahdollisista peruutuksista.

Ohjeistus liittyy eilen (12.3.2020) ilmoitettuun maamme hallituksen suositukseen välttää ei-välttämätöntä toimintaa, kuten lähikontakteja harrastustoiminnassa ja muulla vapaa-ajalla. Tämä on erityisen tärkeää riskiryhmiin kuuluvien suojelemiseksi, joita jokainen istutteen saanut on.

Alla on tietoa, miten parhaiten ehkäiset Korona-viruksen leviämisen. Nämä asiat on hyvä muistaa aina flunssa-aikoina.

  1. pese kädet saippualla usein ja riittävän pitkään
  2. yski ja aivasta oikein (ei kämmeniin, vaan hihaan/nenäliinaan ja heitä tämän jälkeen nenäliina roskiin)
  3. vältä koskemasta paljain käsin pintoja, joihin monet ihmiset koskevat kuten kaiteet ja maksupäätteet
  4. älä kättele
  5. älä koskettele kasvojasi
  6. älä hakeudu yskivien ja räkivien ihmisten joukkoon
  7. pidä riittävä etäisyys kanssaihmisiin
  8. jos tunnet itsesi sairaaksi jää kotiin

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL päivittää nettisivuilleen jatkuvasti ajankohtaista tietoa koronaviruksesta.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *