Kuulin järjestöassistentin Paikka auki -paikasta vuonna 2024 LapCI ry:n vuosikokouksessa, jossa olin lastenhoitajana töissä. Tein silloin vielä töitä päiväkodissa, ja työsuhteeni siellä loppui juuri sinä keväänä. Pohdin työpaikan hakemista, ja kannustusta sain myös CIsupajan silloiselta projektikoordinaattorilta Matleenalta.
Työ oli todella jännittävä aloittaa. Olinhan aiemmin ollut pitkään jäsenenä sekä tehnyt keikkatöitä useissa LapCI ry:n tapahtumissa. Mukavaa oli kuitenkin se, että tuttuja oli paljon sekä jäsenistön että työntekijöiden puolelta. Ensimmäinen tapahtumani oli v. 2024 elokuussa pidetty Kesäpäivät, jossa samalla juhlittiin LapCI ry:n 30-vuotista taivalta. Myös ensimmäinen mokani töissä sattui aika nopeasti: lähetin laskun jokaiselle hallituksen jäsenelle, vaikka sen olisi pitänyt mennä vain yhdelle. Pahoittelut siitä!
Olen oppinut näiden kahden vuoden aikana hurjasti kaikenlaista. Esimerkiksi tapahtumien järjestämistä, huonokuuloisuuden huomioon ottamista erilaisissa aktiviteeteissa sekä taloutta ja kirjanpitoa, jotka ovat varmasti hyviä taitoja tulevaisuutta varten.
Opiskelin työn ohella myös assistentti- ja sihteeripalvelujen koulutuksen, eli liiketoiminnan ammattitutkinnon. Koulu oli todella miellyttävä, ja sain paljon opintoja hyväksiluettua sekä tehtyä näytöt ja tehtävät työn kautta.
Hauskin muisto osallistujien ja seikkailun kannalta on ehdottomasti Englannin leiri. Siitä tuli unohtumaton kokemus, jossa pääsi käyttämään englannin kieltä, suunnistustaitoja, tutustumaan uusiin ihmisiin ja kokemaan asioita, joita ei ollut ennen tehnyt. Tämä kruunasi työni LapCI ry:ssä. Kiitos kaikille mukana olleille. 💕
Tietysti työssä oli myös haasteita, joiden kautta opin paljon itsestäni ja opettelin käsittelemään erilaisia tilanteita. Aiemmin kärsin pahasta esiintymisjännityksestä, ja töissä jouduin usein tilanteisiin, joissa piti esiintyä ja astua oman mukavuusalueen ulkopuolelle. Sanoisin, että juuri se oli kuitenkin tapa, jolla siitä pääsi vähitellen eroon!
Päällimmäisenä näistä kahdesta vuodesta jäivät mieleen tapaamiset lasten, nuorten ja vanhempien kanssa. Oli ihanaa päästä keskustelemaan niin hyvistä kuin myös rankoista asioista, sekä jakamaan omaa näkökulmaa ja kokemuksia.
Koen, että vertaistuki on tehnyt minusta sen, mitä olen tänäkin päivänä, ja haluan ehdottomasti pystyä antamaan samanlaisia kokemuksia myös muille. Toivon, että voin vielä jatkaa jollakin tavalla yhteistyötä kuuloalan järjestöjen kanssa.
Olen kiitollinen myös mahtavalle työporukalle, joka on mahdollistanut minulle rauhassa oppimisen sekä omien taitojeni hyödyntämisen työssä. Erityiskiitos teille, en olisi voinut parempaa Paikka auki -työpaikkaa toivoa. ❤️
Kiitos kaikesta, ja toivottavasti nähdään tulevissa tapahtumissa!Terveisin,Helmi Viljanmaa
Iso kiitos Helmille näistä vuosista, jäämme kaipaamaan sinua tiimissämme! Onneksi nämä eivät ole kuitenkaan lopulliset hyvästit: Helmiä tullaan vielä näkemään tulevissa tapahtumissamme vertaisohjaajana🧡
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *
Kommentti *
Nimi *
Sähköpostiosoite *
Verkkosivusto
Tallenna nimeni, sähköpostiosoitteeni ja sivustoni tähän selaimeen seuraavaa kommentointikertaa varten.
Lähetä kommentti